2009.06.26 - |
Régen foglalkoztunk ékszerekkel, itthoni tervezőkkel pedig talán még soha,
méltatlanul, hisz nemcsak tehetséges ruhatervezők, hanem ígéretes ékszerkreátorok
is élnek köztünk. A legtöbb designer üzletben találkozhattok a ruhák mellett egyedi
nyakláncokkal és karkötőkkel. Most három nagyon különböző alkotót mutatunk be nektek, de biztosak vagyunk benne, hogy valamelyik lány ékszereibe mindenki beleszeret egy szempillantás alatt.
Krudi Szilvit már jól ismerhetik a cotcot látogatói, hiszen ő is lelkes olvasó. Már egy ideje tudjuk, hogy ékszereket készít, és Kreatív nevű blogját régóta nyomon követjük, de először akkor találkoztunk vele, amikor bugyis csodáit behozta a közös Corvintető-Cotcot designer boltba. Melyik lány ne ájulna el egyből ruhaszárító-kötelet idéző nyakláncaitól?! A Theia ékszerek lányosak, bájosak, játékosak és nem mellőzik a humort sem.
Saját weboldalán még több képet láthattok az általa készített édes ékszerekből, vannak bugyis fülbevalók, melltartós nyakláncok, és süticsodák is, kedvesek, játékosak, bohémak. Szilvi kreációi több helyen is megtalálhatóak a neten, hiszen a honlap mellett webshopot is üzemeltet, ahol egyenesen Theiától tudunk rendelni.
Az online üzlet és a cotcot bolt mellett a Jojóban (Budapest, V. ker., Károly krt. 10.), a Tasenkában (1072 Budapest, Dob u. 2.) és a két üzlettel rendelkező Buborékban (1015 Budapest, Batthyány u. 48., 1053 Budapest, Kecskeméti u. 5.) kaphatóak, és természetesen a WAMP-on is találkozhatunk Szilvivel és sütijeivel.
Ékszereinél sokféle technikát használ, vannak darabok, amelyek
tűzzománcból, textilből, papírból, ezüstből vagy éppen süthető
gyurmából készülnek. A legtöbb darabban igyekszik ezeket a különböző
anyagokat és technikákat ötvözni, így törekszik rá, hogy egyre különlegesebb modelleket alkosson. Szeret kísérletezni az újdonságokkal. Ahogyan a galériában is
láthatjátok, aktuális kedvence a hőre keményedő gyurma, amit
sokoldalúsága és élénk színei miatt kedvel. Saját elképzelései
mellett szívesen elkészíti a vásárlók egyedi ötleteit is, lehet bombázni a kérésekkel.
S hogy hogyan kezdődött ez az ékszermánia? Évekkel ezelőtt Szilvinél is hobbiként indult, de hamarosan a szórakozásból munka lett, így ma már ötvösnek tanul. 2008-ban végezte el a Burattino Művészeti Tanoda tűzzománc szakát, majd 2009-től kezdve a Budai Rajziskola ötvös szakát tapossa.
Érmezei Lili kreatív, művész családba született, édesapja
Érmezei Zoltán képzőművész, akit a mai napig legnagyobb
példaképének tart. A fotós és képzőművész Lili jelenleg "kreatívként"
tevékenykedik reklámkampányokban, reklámfilmekben, közben pedig
párhuzamosan végzik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotó, valamint a
Képzőművészeti intermédia szakát.
Az első kérdés, ami felmerült bennünk, hogy miért pont ékszerek, miért pont nyakláncok, hiszen annyi minden másban is kifejezheti magát egy kreatív ember. "Az ékszerek gyerekkorom óta lenyűgöznek, fontos szimbólumának tartom a nőiségnek, nőiességnek." mondja Lili.
A tervezőlány négy éve foglalkozik tudatosan az ékszerkészítéssel, azóta próbál meg különböző - főleg törzsi - kultúrákat ötvözni egy-egy nyakláncban. Az összes általa kreált lánc teljesen egyedi, az alapanyagok is azok, hiszen ezek különleges tárgyai egy-egy népcsoportnak, így sokszor a beszerzésük is bajos. "Sok általam használt medál "nemzeti kincsnek" számít, így beszerzésük nem éppen egyszerű." Az autentikus anyagok mellett csak drága- vagy féldrágakövek kerülnek felhasználásra az ékszereknél.
És hogy honnan ez a sok inspiráció a teljesen különböző láncokhoz? "Önmagában már az alapanyagok inspirálnak, hiszen igazán érdekes és markáns darabokról van szó. Rengeteget olvasok utána az adott kultúrák ékszerszokásainak, és ez alapján tervezem meg az egyes nyakláncokat. Ezen kívül szemlélődő módon élem az életem, így van, hogy akár egy élethelyzetről is eszembe jut egy nyakláncterv…"
Mindegyik darab erősen kötődik az adott kultúrához, és mivel egyetlen egy példány készül belőlük, mindegyik nevet kap, ami az inspirációt adó törzsre utal. Időben egy nyaklánc elkészítése nem sok, viszont ahogy már korábban is írtuk, a hozzá szükséges alapanyagok összegyűjtése jóval nehezebb és időigényesebb feladat.
Eddig csak Milánóban és Firenzében voltak kaphatók Lili nyakláncai,
ahol igen nagyon nagy sikerük van, az elmúlt időkben alig győzte pótolni a készletet. Itthon sajnos
még egy üzletben sem tudjuk megvásárolni őket, de jó hír, hogy egyedi
megrendelésre Lili is készít darabokat. Ha rendelni szeretnétek, dobjatok egy e-mailt az ermezeikukacgmail.com.ra!
Itthon, az olasz árakkal
ellentétben, olcsóbban, de még így is a párezres bizsus ár felett, húsz- és negyvenötezer forint között mozognak az árak. Magasnak
tűnhet, viszont, ha belegondolunk, hogy mennyi munka, kreativitás és
milyen alapanyagok kerülnek egy egy medálba, láncba, akkor egyáltalán
nem irreális ez az összeg. Ráadásul szemeket vonzó ékünk lesz, az biztos.
Ahogyan a divatban, úgy az ékszerviselési kultúrában is le vagyunk maradva egy csöppet, de Lili bizakodó. Hazánkban is kezd átalakulni az ékszervásárlási kultúra, a nők kezdenek többet áldozni, és terjed az a gondolkodásmód is, hogy egy ékszert nem csak magunknak, hanem az unokáinknak is vásárolunk.
Mihályffy Anna ékszerei is különlegesek, a többiekhez hasonlóan ő is széles anyagpalettából dolgozik, és mivel elkötelezett a környezettudatos életmód mellett, sokszor készít ékszereket újrahasznosított anyagokból. A tervezőlány tagja a Recycle Mission Hungary nevű alkotócsoportnak. Igazából a csoport talált rá Annára, amikor úgynevezett újraművészeket kerestek, és az egyik boltban meglátták az ékszereit. De ne szaladjunk ennyire előre, hogyan is jött nála az ékszerkészítés?
Anna több mint tíz évvel ezelőtt kapott
Kanadából egy bizsuláncot, ami drótból és gyöngyből készült, merőben
más volt mint az addigi bőrszálra felfűzött medáljai. Akkor jött az
ötlet, hogy van otthon drót és gyöngy is, és megpróbált hasonlókat
készíteni... Bár ma már
a hobbiboltokban kapható mindenféle drótos gyöngyös készlet,
Anna büszke rá, hogy saját magát képezte, mindenféle külső segítség nélkül.
Mint sok kezdő tervező, először ő is csak
magának, barátnőknek majd egyedi megrendelésre dolgozott, de mára
több boltban is kaphatóak munkái, mint például a Boltban, a Barackban, a Képcsarnokban, a Várban, a Retrock, a
Jojóban és a Néprajzi Múzeumban is.
Mikor a második WAMP-on részt vett, szembesült azzal, hogy mennyi szenvedélyes ékszergyártó van itthon, és hogy mekkora a verseny. Ekkor és ezért fordult figyelme a hagyományos alapanyagok helyett más irányba. Az alapanyagkérdés könnyű volt, hiszen Anna mániákus gyűjtögető, az a fajta, aki mindenre azt mondja, jó lesz ez még valamire. Elkezdte az így összegyűlt kütyüket eredeti rendeltetésük helyett más módon felhasználni. Mivel bőr szakon szerzett diplomát a Műszaki Főiskola Könnyűipari mérnöki Karán ezért a bőrt is szívesen beépíti ékszereibe, lásd például a galériában a fülbevalókat.
Az innovatív anyaghasználat azért is volt jó választás, mert így a vásárlók könnyedén megkülönböztetik ékszereit a többi tervező munkáitól, egyedi stílusa könnyen felismerhető darabjain. Kedvencei a fémek, amik kicsit nyersek és vadak, de e mellett letisztultak is. A gépelemeket is szívesen felhasználja a tervezés során.